Top 10 miast do odwiedzenia w Europie ze zdjęciami i recenzjami

Top 10 miast do odwiedzenia w Europie ze zdjęciami i recenzjami

10. Berlin, Niemcy

Berlin jest stolicą Niemiec i jest jednym z 16 krajów związkowych w Niemczech. To także państwo-miasto. Miasto i jego obszar metropolitalny tworzą rdzeń Regionu Metropolitalnego Berlin-Brandenburgia, który liczy około 4 milionów mieszkańców.

Berlin jest głównym międzynarodowym centrum technologii informatycznych, biotechnologii i elektroniki. Niegdyś było to podzielone miasto, którego stolicą był Berlin Wschodni, a Berlin Zachodni stanowił eksklawę otoczoną terytorium kontrolowanym przez inne państwa. Dziś jest siedzibą wielu organizacji międzynarodowych, takich jak FIFA, IATA, ITU, UNDP i inne.

Berlin został opisany jako jedno z najbardziej kreatywnych miast Europy, ponieważ ma ponad 100 muzeów, ponad 170 teatrów i ponad 60 galerii.

9. Praga, Czechy

white and brown boat on river near brown concrete building during daytime

Praga to historyczne miasto w Czechach. Znajduje się na prawym brzegu Wełtawy, u jej ujścia do Malše.

Praga jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie i została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto ma bogatą historię i zostało założone przez praskiego biskupa Wojciecha w 973 roku.

Miasto było okupowane przez husytów w latach dwudziestych XIV wieku, a następnie podbite przez Habsburgów w 1541 roku. Następnie Praga stała się ośrodkiem przemysłowym produkcji tekstyliów, co uczyniło ją jednym z najbogatszych miast Europy Środkowej w XVIII wieku.

8. Dubrownik, Chorwacja

Dubrownik to chorwackie miasto na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, położone na szczycie zatoki. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Chorwacji i zostało uznane za jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miast na świecie.

Dubrownik słynie również z fortec i wież, które rozsiane są po całym mieście. Mury otaczające Dubrownik uważane są za jedne z najlepiej zachowanych średniowiecznych systemów obronnych w Europie.

7. Wenecja, Włochy

painting of people on boat on grand canal

Wenecja, Włochy to miasto w północnych Włoszech. Od wieków jest miejscem turystycznym i jest jednym z najpopularniejszych miejsc na świecie.

Miasto zostało założone przez ludzi ze starożytnej Grecji, którzy chcieli handlować z Cesarstwem Wschodniorzymskim i tym samym musieli znaleźć nowy sposób na transport towarów przez Morze Adriatyckie. Założyli Wenecję jako port na kontynencie.

6. Genewa, Szwajcaria

Genewa to miasto w Szwajcarii, położone na granicy z Francją. To jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych miast na świecie. Genewa liczy około 200 000 mieszkańców.

Genewa jest potęgą gospodarczą i ma jedne z najważniejszych organizacji międzynarodowych, takich jak Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) i Światowa Organizacja Handlu (WTO). ONZ powstała w 1945 roku w wyniku II wojny światowej w celu utrzymania pokoju i bezpieczeństwa na świecie. WTO została utworzona w celu promowania wolnego handlu poprzez eliminację barier handlowych, takich jak cła i cła między członkami.

Miasto jest także domem dla wielu międzynarodowych firm, takich jak Nestle, Rolex, IBM, Novartis itp.

5. Antwerpia, Belgia

Antwerpia jest drugim co do wielkości miastem w Belgii, liczącym ponad milion mieszkańców. Miasto ma długą i bogatą historię, będąc pierwszym na świecie międzynarodowym centrum finansowym.

Antwerpia leży nad rzeką Skalda, która wpada do Morza Północnego. Gospodarcze znaczenie miasta wynika z jego portu i ruchliwych doków. Antwerpia jest także domem dla wielu znanych na całym świecie muzeów i galerii, w tym MAS (Museum Aan de Stroom) i M HKA (Museum Van Hedendaagse Kunst Antwerpen).

Oprócz oferty kulturalnej Antwerpia oferuje wiele zabytków, takich jak Katedra Najświętszej Marii Panny (Onze-Lieve-Vrouwekathedraal), która jest jednym z najważniejszych zabytków Belgii.

4. Bilbao, Hiszpania

Bilbao jest stolicą Kraju Basków i dużym miastem w północnej Hiszpanii. Znajduje się w północno-zachodniej części Hiszpanii, na wybrzeżu Zatoki Biskajskiej.

W 1997 roku Bilbao zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto ma długą historię, która sięga jego założenia w 1300 roku przez Diego Lópeza V de Haro.

3. Paryż, Francja

vehicles travelling on road surrounded by buildings during daytime

To miasto o wielu twarzach, z muzeami, galeriami i teatrami. To miasto miłośników jedzenia, fashionistek i rzemieślników. Paryż to miasto, w którym można spacerować godzinami bez zatrzymywania się, by podziwiać widoki lub cieszyć się atmosferą.

Paryż był ważną częścią historii ludzkości od wieków i nadal jest ważną ikoną kultury. Miasto było domem dla najbardziej wpływowych artystów, naukowców i myślicieli na świecie. Przez lata było też miejscem wielu ważnych wydarzeń politycznych.

Paryż to jedno z tych miast, które nigdy Cię nie zawiedzie, bez względu na porę roku, w której je odwiedzisz. W tym pięknym mieście jest tak wiele rzeczy do zobaczenia i zrobienia!

2. Londyn, Anglia

aerial photography of London skyline during daytime

Londyn, stolica Anglii i Wielkiej Brytanii, to globalne miasto o zróżnicowanej populacji. Jest to jedno z najbardziej zaludnionych miast w Europie, w którym mieszka około 8,6 miliona ludzi. Londyn ma bogatą historię, która obejmuje ponad 2000 lat i był miejscem wielu znaczących wydarzeń w historii świata, w tym bombardowania przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej.

Londyn jest także centrum sztuki i kultury z muzeami, galeriami, teatrami, salami koncertowymi i kinami w całym mieście. Biblioteka Brytyjska posiada ponad 150 milionów pozycji z całego świata, które sięgają wieków wstecz. Znajdują się w nim również eksponaty kulturalne, takie jak obecna wystawa dotycząca Codex Leicester Leonarda da Vinci, która jest prezentowana do 2019 roku.

Miasto jest także domem dla ośmiu uniwersytetów, w tym między innymi University College London (UCL), King’s College London (KCL), Imperial College London, University of Westminster i City University London.

1. Barcelona, Hiszpania

aerial view of city buildings during daytime

Barcelona to nadmorskie miasto w Katalonii w Hiszpanii. Jest stolicą i największym miastem wspólnoty autonomicznej Katalonii.

Barcelona jest atrakcyjnym miejscem turystycznym ze swoimi plażami, muzeami, restauracjami i klubami nocnymi. To także ważny ośrodek kulturalny i gospodarczy w Europie.

Miasto zostało założone przez kartagińskiego generała Hamilcara Barca (Hamilcara I) na cyplu nad samym morzem. Rzymianie nazywali go „Barcino”, od którego wywodzi się jego obecna nazwa.

Ma długą historię jako główny port śródziemnomorski; było jednym z najważniejszych miast średniowiecznej Europy i głównym ośrodkiem gospodarczym od XIV wieku do połowy XIX wieku. Barcelona ma bogate dziedzictwo architektoniczne, które obejmuje style romańskie, gotyckie, renesansowe i barokowe, a także unikalne lokalne tradycje, takie jak kataloński modernizm.

Jest to jedno z nielicznych miast w Europie, które posiada stare miasto

Antoni Nowak

Uwielbiam podróże, nowe technologie i architekturę. Ciągle poznają nowe rzeczy, które mnie inspirują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[ Wróć na górę ]